Steroidy sa užívali vždy, len inak: Arnoldova éra vs. moderný bodybuilding
Krátky pohľad na rôzne éry vo vývoji bodybuldingu z trochu iného pohľadu.
Každá doba prináša svojich bodybuilding šampiónov, ktorí určujú trend alebo nasadia latku napríklad v tom, aká stavba tela je považovaná za top. Tak ako sa menia naše idoly, mení sa aj fitness priemysel a celkovo komunita kulturistov. Ľudia vždy hľadali vzory a snažili sa im priblížiť a nie je tomu inak ani dnes.
— BCAA ZDARMAMôžeme povedať že za “Arnoldovej éry”, postava kopírovala klasickú symetrickú líniu tela a kulturisti budovali svalové partie (vedomo / nevedomo) symetricky, dnes je preferovaný skôr systém “nalepiť na kostru, čo najviac svalov”. Výsledok niekedy nemožno naozaj považovať za symetrický, ale trend je od doby Doriana Yatesa takýto.
Prečo sú dnešné postavy iné? Cvičia dnešní bodybuilderi inak? Jedia inak … alebo v čom je najväčší rozdiel?
Všetko je trochu iné a vývoj sa nezastavil v žiadnej z týchto oblastí, ale najväčší rozdiel, ktorí umožňuje dnešným kulturistom budovať svaly rýchlejšie, efektívnejšie a podstatne väčšie ako niekedy, je fakt že chemická podpora je niekde úplne inde ako tomu bolo v minulosti…
Mnoho užívateľov, ešte stále zastáva názor… Arnold, Zane, Columbo.. to boli tí praví kulturisti. Tie ich postavy sú nádherné, oni nesypali a podobne… Áno, ich postavy sú úžasné. Krásne symetrické a svaly pekne kopírujú siluetu tela. Ale viete čo ich skutočne limitovalo??? Fakt, že nemali rastový hormón a iné veci, ktoré sú dostupné dnes. Sypali len to čo mali k dispozícií.. toto ich limitovalo. Nič viac! Keby mali k dispozícií informácie ktoré sú dnes a hlavne vecičky, robili by to isté.. Mnoho kulturistov z minulosti mi to otvorene povedalo..
Arnoldova stavba tela, je všeobecne považovaná za ideálnu mužskú svalnatú postavu. Naopak, dnešní vrcholoví kulturisti sa dostavajú mimo širšieho diania a pozornosť si získavajú u čoraz menšieho počtu užívateľov, väčšinou iba skalných fanúšikov . Už dávno nie sú považovaní za nejaké ideály a bodybuilding sa stáva “freak show”. Ľudia chcú vidieť monštrá, vyfotiť sa s nimi .. ALE zároveň drvivá väčšina fanúšikov by nikdy nechcela takto vyzerať.
Časpois Muscular Development pozbieral informácie od kulturistov z viacerých dekád a porovnal steroidné cykly kulturistov z Arnoldovej éry a dnešných profíkov.
Vo všeobecnosti niekedy kulturisti sypali 8-12 týždňov (jeden cyklus) a cyklus na sypačkách opakovali 2x ročne, pričom nepoužívali inzulín, rastový hormón alebo IGF-1. Pred súťažami, keďže tréningy boli v tej dobe dlhé a katabolické, sa používali preparáty na udržiavanie hmoty a nabudenie. V porovnaní s dnešnými cyklami boli viac androgénne a dávkovanie nižšie. Aj preto boli Arnold a spol. plnší a nie až tak vypružkovaní ako dnešní bodybuilderi. Diuretiká sa používali len výnimočne a kozmetické prostriedky ako synthol a podobne látky na lokálne zväčšenie svalu sa nepoužívali vôbec.
Sypanica v tej dobe pozostávala zväčša z 10-50mg Dianabolu (alebo Winstrolu, Anavaru) denne v kombinácií s 200-800mg testosterón esteru týždenne. Niektorí ešte k tomu pridali Decu alebo Primobolan. Pripomína vám to nie niečo? 😀 😀 Áno, mnoho nesúťažných kulturistov dnešnej doby sype práve takto 🙂
Dnešní elitní kulturisti používajú podstatne vyššie dávkovanie, je to dané aj tým, že sú na trhu aj ochranné preparáty, ktoré im umožňujú sypať viac. K vyšším dávkam anabolík sa udomácnil rasťák, inzulín a niektorí k tomu pridávajú aj IGF-1 pre maximalizáciu svalového rastu a lepšie zotavenie. Prípadne hCG pre udržianie funkcií testosterónu. Použitie inhibitorov testosterónu je všeobecne veľmi populárne (Arimidex, Femara,..) alebo 5alfa-reductase inhibitors (finasteride, duasteride,..) pre kontrolu vedľajších účinkov zvýšenej hladiny celkového testosterónu. Tesne pred súťažou sa lokálne implikuje napr. synthol alebo esiclene do svalov ktoré zaostávajú alebo je potrebné ich opticky zväčšiť pre dotvorenie symetrie…
Veľkým neduhom dnešnej doby je predlžovanie cyklov. Niektorí kulturisti sú celoroční sypači a pojem “off-cycle” nepoznajú.. Hlavne profíci to majú ťažké, keďže musia držať formu (biznis, sociálne siete, sponzori,..) takmer celoročne a preto majú len “light” a “hard” sypku …
Či už sypete alebo nie.. Je jasné, že na steráčoch sú tréningy úplne iné. Ale samotné steroidy vám svaly samé o sebe nevybudujú. Chce to rovnakú drinu ako keď nesypete. Jediný rozdiel je vo výsledku ktorý dosiahnete (napr. vo výzore a kvalite svalu). Mnoho ľudí si myslí, že stačí iba sypať a potom to ide úplne samo, pričom steroidy nahradia roky tvrdej driny. Nefunguje to takto.. drinu je potrebná vždy.
Zdroje:
1. Janofsky M. Doctor Says He Supplied Steroids to Medalists. The New York Times, 1989 June 20.
2. Cohen J, Collins R, et al. A league of their own: demographics, motivations and patterns of use of 1,955 male adult non-medical anabolic steroid users in the United States. J Int Soc Sports Nutr, 2007 Oct 11;4:12.
3. Der Spiegel
4. musculardevelopment.com
5. The Underground Steroid Handbook
6. Dr. Kerr
Zdieľať tento post
GAINZ Super FLEX Plus
GAINZ Super FLEX PlusNajlepší produkt vo svojej kategórií! Kĺbová výživa s vitamínmi a minerálmi.
Muscle Asylum Labs Alphatest
Muscle Asylum Labs AlphatestUniverzálny koncentrovaný produkt pre inhibíciu estrogénu a kortizolu, zvýšenie hladiny voľného testosterónu.
Muscle Asylum Labs Laxo HD-30
Muscle Asylum Labs Laxo HD-30BSport Mass GH10
BSport Mass GH10Pre výskum, ktorý naznačuje podporu sekrécie vlastnej hladiny rastového hormónu.
Gainz Tactical Testosterone Booster NEW
Gainz Tactical Testosterone Booster NEWTestosteron booster s efektívnymi dávkami látok. Naturálny booseter!
Testostak + Test Freak + tričko od Muscleking
Testostak + Test Freak + tričko od MusclekingTestostak + Test Freak + tričko od Muscleking
Testostak + Test Freak + tričko od Musclekingjeden z najpopulárnejších stackov aké sme kedy mali v ponuke!
Bsport Plasmacore NEW
Bsport Plasmacore NEWExtrémna dávka energie, nabudenia a sústredenia na tréning.